طراحی کارت pvc

طراحی کارت پرسنلی

کارت پرسنلی نوعی کارت شناسایی محسوب می‌شود که به طور معمول با دو استراتژی در سازمان‌ها، شرکت‌ها و برند‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در دسته اول به عنوان سندی برای اطلاع‌رسانی نسبت به سمت، احراز هویت و تأیید پرسنل در تردد‌ها، ارتباطات، جلسات خارج از سازمان به کار می‌رود. در دسته دوم بیشتر در خود سازمان ملاک استفاده از آن مهم است. می‌تواند سند تأیید هویت فرد و سمت او باشد و یا به منظور تأیید دسترسی، جهت دریافت سرویس‌هایی از خود مرکز به کار رود. طراحی کارت پرسنلی نمایانگر هویت تصویری برند و شرکت است. بنابراین باید قواعد و قوانینی را در آن رعایت نمود تا در نگاه مخاطب حس وجود ساختاری منظم و منسجم و حرفه‌ای را ایجاد و تقویت کند.

 

طراحی کارت پرسنلی PVC

طراحی کارت با توجه به نحوه استفاده و نیاز مجموعه می‌تواند رسمی و اداری باشد یا اینکه فقط برای شناسایی پرسنل و کارکنان مورد استفاده قرار گیرد. گاهی مجموعه‌ها مایلند با یک تیر چند نشان بزنند و علاوه بر کاربرد‌های معمول کارت شناسایی و پرسنلی از جنبه‌ تبلیغات کارت پرسنلی نیز استفاده کنند. اینجاست که طراحی کارت شناسایی و پرسنلی باید در عین افزایش کارآیی و حفظ ظاهر رسمی خود، طرح منحصر به فردی هم داشته باشد. با توجه به استفاده مداوم از کارت پرسنلی برای موارد متنوع، کیفیت و دوام چاپ کارت اهمیت بسزایی خواهد داشت. در چنین مواقعی استفاده از کارت PVC برای چاپ کارت‌های پرسنلی بهترین راه حل است. نکات مهمی برای طراحی این نوع کارت وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 

اصول اولیه طراحی کارت پرسنلی

برای طراحی کارت پرسنلی کارآمد و چشم‌گیر، شما باید به نکات زیادی توجه داشته باشید. اولین موضوع در طراحی کارت پرسنلی دسته‌بندی درست اطلاعات بر روی کارت است. چیدمان اطلاعات مورد نظر روی کارت باید به شیوه‌ای باشد که در نگاه اول و به راحتی قابل تشخیص باشد. در واقع یکی از مهم‌ترین قسمت‌های کار طراحی کارت شناسایی تقسیم‌بندی درست اطلاعات است.

کارت پرسنلی می‌تواند به صورت تک رو و یا دو رو باشد و این امر بستگی به میزان اطلاعاتی دارد که قرار است در آن درج شود. طراحی دو رو این امکان را فراهم می‌سازد تا شماره تلفن‌های ضروری و یا بیانیه و قوانین خاصی که مد نظر شرکت است در قسمت پشت قرار گیرد.

برای طراحی کارت پرسنلی بهتر است از نرم‌افزارهای مناسب گرافیک استفاده شود، مانند Photoshop که قابلیت ویرایش عکس را دارد.

در طراحی کارت پرسنلی می‌توان از هر دو جهت افقی و یا عمودی به سلیقه مشتری و نیازهای او استفاده کرد.

همانگونه که بیان شد برای چاپ کارت پرسنلی بهتر است از جنس‌های با‌دوام بالا نظیر PVC استفاده کرد تا به مرور زمان به‌راحتی از بین نرود. پس از چاپ نیز می‌توان برای مرحله تکمیلی از روش‌ پوشش اورلی یا لمینیت استفاده کرد تا به استحکام و مرغوبیت چاپ کارت پرسنلی افزوده شود.

 

اطلاعات ضروری برای درج در کارت پرسنلی

هر کارت پرسنلی شامل بخش‌ها و آیتم‌های متنوعی مانند لوگو، نام مجموعه، عکس پرسنلی، اطلاعات مانند نام و نام خانوادگی، کد پرسنلی، سمت و… می‌شود که به مناسبترین محل درج آن‌ها اشاره شده است:

 • عکس کارت پرسنلی: این ویژگی، مشخصه اصلی هر طراحی کارت پرسنلی‌ است. حتماً باید از یک عکس پرسنلی با کیفیت که ابعاد مناسب دارد استفاده کنید. اگر کارت به زبان فارسی تنظیم شده باشد محل قرار گرفتن عکس در طراحی کارت پرسنلی باید سمت چپ و ترجیحا بالای کارت باشد. در کارت به زبان انگلیسی، عکس فرد باید سمت راست کارت قرار گیرد.
 • نام و نام خانوادگی شخص: این مشخصه تقریباً در هیچ طراحی کارت شناسایی نباید نادیده گرفته شود. فلسفه اصلی اغلب کارت‌های پرسنلی، تشخیص هویت و شناسایی پرسنل است و اولین نوع اطلاعات شناسایی، نام و‌فامیل افراد است.
 • کد پرسنلی: یکی از مزایای اصلی کارت پرسنلی و شناسایی، استفاده از آن‌ها برای ایجاد نظم و هماهنگی در سیستم با دادن حق دسترسی و اعتبار‌های مختلف به کارکنان است. در طراحی کارت پرسنلی ساده و بدون تکنولوژی، چاپ کد در قالب عددی یا حتی بارکد و کیوآرکد است تا با آن‌ها به سادگی بتوانید اطلاعات و اعتبار هر فرد را در سیستم مجموعه ثبت و مدیریت کنید.
 • لوگو و نام مجموعه: کارت پرسنلی و شناسایی پرسنل اگر فاقد نام و لوگوی سازمان، دانشگاه‌ها و یا مؤسسه باشد اعتبار نخواهد داشت؛ پس این ویژگی مهم را به هیچ عنوان فراموش نکنید. این نکته‌ای است که باید در طراحی لوگو نیز حتماً رعایت کنید.

 

طراحی کارت پرسنلی در فتوشاپ

نکات زیر در طراحی کارت PVC در فتوشاپ و یا سایر نرم افزارهای گرافیکی نظیر کورل توصیه می‌شود:

 • اندازه استاندارد کارت پی‌ وی‌ سی ۹.۲×۵.۷ سانتی‌متر است. سایز کارت نهایی که تحویل داده می‌شود ۸.۵×۵.۳ سانتی متر است.
 • رزولوشن (Resolution) را روی ۳۰۰ تنظیم کنید.
 • در صورت چاپ دیجیتال مد رنگی (Color Mode) را RGB قرار دهید؛ و اگر چاپ افست کارت PVC مد نظر است باید مد رنگی را CMYK قرار دهید.
 • ۷ میلی متر از چپ و راست و ۶ میلی متر از بالا و پایین کارت در برش و پانچ حذف می‌شود، بنابراین بهتر است در این فاصله لوگو و یا نوشته‌ای قرار نگیرد.
 • طرح نهایی باید به صورت لایه باز با فرمت PSD ذخیره شود.
 • اگر اطلاعات متغیر مانند نام، نام خانوادگی، شماره پرسنلی، کد ملی، عکس و … باید روی کارت چاپ شود؛ این اطلاعات روی طرح کارت جاسازی نشده است و باید پس از چاپ روی کارت درج شود.
 • اگر روی کارت نیاز به چاپ عکس است، عکس‌ها با یک کد مانند کد ملی یا کد پرسنلی و یا شماره ردیف فایل اکسل نامگذاری شود.

 

طراحی کارت پرسنلی PVC نیز می‌تواند به اندازه چاپ آن مهم و تاثیر گذار باشد. بنابراین بهتر است در طراحی آن‌ها نکاتی را مورد توجه قرار دهید تا کارت‌های شما اثرگذاری بیشتری داشته باشند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *